Inne

Anahuac - w "Pobliżu Wody". Nazwa centralnej części Meksyku położonej nad jeziorami.

Bep-Kororoti - tajemnicza postać mająca odwiedźić w zamierzchłej przeszłości indian Kayapo.

Botoque - według ludu Kayapo ze środkowej Brazylii był młodzieńcem, który dał ludzkości ogień, łuk i strzały. Pewnego dnia Botoque znalazł się bez opieki na szczycie wysokiej góry. Jaguar, który niósł łuk, strzały i różnego rodzaju gry, znalazł go i zaadoptował jako swego syna i towarzysza polowań. Jaguar zabrał Botoque do swojego domu, gdzie ten po raz pierwszy zobaczył ogień i zjadł gotowany posiłek. Potem jaguar nauczył Botoque jak sporządzać łuk i strzały. Pewnego dnia, kiedy jaguar polował, jego żona nastraszyła Botoque. Chłopiec zabił ją z łuku i skradł żarzącą się głownię i nieco gotowanego jedzenia, zabrał łuk, strzały i wrócił do swojej wioski. Inni ludzie w wiosce, kiedy ujrzeli podarunki Botoque, poszli do domu jaguara i ograbili go. Z powodu strat, jakie poniósł, jaguar musi teraz polować za pomocą pazurów i jeść surową strawę.

Buczika - mit. Mujsków (Kolumbia); pewnego dnia zjawił się wśród nich, by nauczyć ich uprawiać pola, nosić odzież i czcić bogów, nazywany był przez nich Bucziką, sam się jednak nazywał Synem Słońca. Obdarzył ludzi kalendarzem.

Chian, Chia - "Szałwia". Używana jako pożywienie lub lekarstwo.

Chicimeca - koczownicze plemiona północne, które osiedliły się na Wyżynie Meksykańskiej mieszając się tam z miejscową rolniczą ludnością.

Cocijo - to zapoteckie bóstwo błyskawic i deszczu, odpowiednik wielkiego azteckiego boga Tlaloca.

Coludas - w wierzeniach plemienia Yaqui, siedmiopalce kojoty, które prowadzą ludzi do zakopanych skarbów.

Eldorado - "Złoty Człowiek". Mityczna kraina lub miasto nieprzebranych bogactw, które według wierzeń wczesnych europejskich odkrywców i osadników miało istnieć gdzieś we wnętrzu południowoamerykańskiego kontynentu. Nazwa El dorado odnosiła się kiedyś do króla legendarnej krainy, który miał posiadać tyle złota, że jego ciało obsypywano codziennie złotym pyłem. Pochodzenie mitu o Eldorado wiąże się z XVI-wiecznymi sprawozdaniami naocznych świadków na temat obrzędów intronizacyjnych Indian amerykańskich z płaskowyżu Kolumbii: ciało nowego króla ludu Muiska (Czibcza) smarowano od stóp do głowy żywicą, a następnie pokrywano cienką warstwą złotego pyłu.

Jaguar - największy i najbardziej dziki kot obu Ameryk, często pojawia się w mitologii Ameryki Środkowej i Południowej. Występuje w sztuce i religii wszystkich prekolumbijskich cywilizacji amerykańskich i nadal jest ważnym elementem w wierzeniach wielu tubylczych ludów. Zwierzę to jest symbolem królewskiego majestatu, suwerenności, siły, płodności i ziemi, oraz ze względu na swój nocny tryb życia jest ściśle kojarzone z siłami świata duchowego. Starożytna koncepcja "byłego jaguara" istoty ludzkiej, która w sposób magiczny przemieniała się w jaguara, wiąże rzeźby Olmeków (1500-400 r. p.n.e.) w postaci półczłowieka i półkota, ze współczesnymi południowoamerykańskimi plemiennymi jaguarami-szamanami, z których każdy podobno jest w stanie przemienić się w jaguara. Szamani jaguary odprawiają obrzędy w celu leczenia chorób, osiągnięcia sukcesów na polowaniu, a nawet by poznać przyszłość.
Sam jaguar jest często czczony jako postać duchowa i posiadacz wiedzy. Wierzono na przykład, że jaguar jest przejawem Tezcatlipoki. Ahau Kin, bóg słońca u Majów stał się rzekomo Bogiem Jaguarem, panem ciemności, który podróżował nocą przez krainę podziemi z zachodu na wschód. Lud Kayapo w środkowej Brazylii przekazuje, że ludzie nie posiadali ognia ani łuku i strzał do czasu, aż myśliwy Botoque skradł je jaguarowi.

Jurupari - według mitologii ludu Tupi z brazylijskiej Amazonii było to dziecko słońca, które odrzuciło władzę kobiet. W swojej wersji mitu, który jest rozpowszechniony od Amazonii do Ziemi Ognistej, lud Tupi opowiada, że początkowo światem rządzili mężczyźni. Słońce rozgniewał taki stan rzeczy i ożeniło się z Ceucy, dziewicą, którą zapłodniło sokiem z drzewa cucura. Ceucy urodziła Jurupari, który zapowiedział koniec dominacji kobiet i przeniósł całą władzę i świętą mądrość na mężczyzn. Jurupari nakazał mężczyznom sławić swoją siłę poprzez organizowanie świąt, na które kobiety nie miały wstępu pod karą śmierci i, dla przykładu, spowodował śmierć własnej matki. Mówi się, że Jurupari po dziś dzień wędruje po świecie, szukając doskonałej żony dla swego ojca, słońca.

Omam - dla jednej z czterech głównych grup ludu Yanomami w Wenezueli najwyższe bóstwo stworzyciel. Pewnego dnia, łowiąc ryby, Omam złowił w rzece kobietę bez pochwy, lecz z otworem wielkości odbytnicy kolibra. Za pomocą zębów piranii stworzył jej organy płciowe, a następnie odbył z nią stosunek. Urodziła wiele dzieci, które zostały przodkami ludu Yanomami.

Pachacamac - preinkaski bóg stworzyciel ziemi, czczony jako najwyższe bóstwo przez ludy środkowego wybrzeża Peru. Jego znaczenie było tak wielkie, że po dojściu do władzy Inków jego sanktuarium w mieście Pachacamac (południowa część Limy, stolicy Peru) nadal działała równolegle ze świątyniami Inti, inkaskiego boga słońca. Wyznawcy Pachacamaca składali dary ze złota i ofiary (zarówno z ludzi jak i ze zwierząt), w zamian za co bóg za pośrednictwem swych kapłanów przekazywał przepowiednie.

Periboriwa - duch Księżyca w jednym z mitów ludu Yanomami. Podobno krew Periboriwy rozprysła się po całym świecie, a każda jej kropla dotykając ziemi, zmieniła się w istotę ludzką. Narodzeni z krwi Yanomami uznawali się za ludzi szczególnie gwałtownych i wojowniczych. Wierzyli, że mniej agresywne plemiona ludzi były dziećmi jednego z potomków Periboriwy.

Roal - bóg stworzyciel andyjskiego szczepu Q'ero z okolic Cuzco, starożytnej stolicy Inków. Przed pojawieniem się słońca na świecie żyło potężne plemię ludzi. Roal zaproponował, że przekaże im swą własną moc, ale oni oświadczyli, że jej nie potrzebują. Postanawiając ukarać ich za tę zniewagę Roal stworzył słońce, które oślepiło ich i wysuszyło ich ciała. Ukryli się więc przed słońcem i tylko od czasu do czasu wychodzili o zachodzie lub przy pełni księżyca. Duchy gór stworzyły kobietę imieniem Collari i mężczyznę imieniem Inkari- przodków nowego plemienia ludzi.

Toltecayotl - zespól tradycji i wynalazków będących dziełem Tolteków.

Tullan - "Między Trzcinami". Nazwa dużego miasta, zwanego także Tula, stolicy państwa Tolteków, której ruiny znajdują się w obecnym stanie Hidalgo.

Yurupary - "Anakonda Pałki Manioku". Bohater kulturowy ludu Barasana z Kolumbii, który wykradł ogień, aby przekazać go rodzajowi ludzkiemu. Yurupary zabrał ogień z krainy podziemi i uśmiercił nim swego brata Macae. Yurupary również poniósł śmierć w płomieniach, a jego kości stały się sztachetami pierwszego ogrodzonego poletka manioku.